Verlichting

De valkuilen van LED lineaire buizen en slimme verlichtingssystemen

13 augustus 2017 door Jürgen Ritzek
De valkuilen van LED lineaire buizen en slimme verlichtingssystemen

van Wesley Whited, DNV GL

De valkuilen van LED lineaire buizen en slimme verlichtingssystemen

Op het eerste gezicht lijkt het retrofitten van een bestaande TL armatuur met een LED Lineaire buis een aantrekkelijke optie. U bereikt een deel van de energiebesparingen die geassocieerd worden met LED's zonder een nieuw armatuur te moeten kopen en installeren. De populariteit achter LED buizen is hun eenvoud en lage kostprijs. LED buizen hebben echter veel valkuilen, waaronder het achterlaten van een aanzienlijke hoeveelheid energiebesparing op de tafel. Verlichting retrofits zijn een grote investering en gebeuren niet vaak. Inzicht in al uw opties zal u helpen een meer weloverwogen beslissing te nemen en zal u toelaten uw energiebesparingen te maximaliseren.

De verschillende soorten LED buizen

Underwriters Laboratories (UL) certificeert drie verschillende LED buisopties onder haar UL1598 certificering.

Type A: Deze types van buizen werken met behulp van een interne driver die rechtstreeks wordt gevoed vanuit een bestaande lineaire fluorescentie ballast. Deze buizen zijn ontworpen om te werken met T12, T8, en T5. Type A installaties vereisen geen wijzigingen aan de bestaande armatuur en veel mensen verwijzen naar dit type lamp als 'plug-and-play'. Type A buizen hebben een verminderde efficiëntie door vermogensverlies via het bestaande voorschakelapparaat en beperkte dim- en regelbaarheidmogelijkheden.

Type B: Deze types buizen werken met behulp van een interne driver en worden rechtstreeks gevoed vanuit de hoofdspanning die de armatuur voedt. Voor deze buizen moet de bestaande armatuur worden aangepast, wat ertoe heeft geleid dat naar dit type lamp wordt verwezen als "ballast by-pass". Deze lampen moeten door een erkende elektricien worden geïnstalleerd en hebben beperkte dim- en regelbaarheidsmogelijkheden.

Type C: Deze soorten lampen werken met een afstandsdriver, die de ballast van de bestaande armaturen vervangt. Voor deze types buizen moet de bestaande armatuur worden gewijzigd, maar de stroom die naar de contactdozen wordt geleid is laagspanning (LV), geen wisselstroomnet. Type C buizen zijn efficiënter dan de andere types, maar zijn niet compatibel met Smart Lighting Systems.

De valkuilen van alle LED buizen

Net als elke andere technologie, LED buizen hebben een aantal voordelen, maar zich bewust zijn van hun nadelen:

Slecht thermisch beheer: Hitteis de kryptoniet van de halfgeleiders die LED verlichting aandrijven. De warmte die de LED diode genereert moet worden afgevoerd en de vorm van een buis zorgt niet voor een goede luchtcirculatie, en de vorm van de buizen biedt een beperkt oppervlak om warmte af te voeren. De vuistregel bij het ontwerpen van elektronica is dat voor elke 10°C stijging de gemiddelde betrouwbaarheid met 50% daalt. Bovendien zijn er veel fabrikanten van LED-buizen, waardoor het uiterst moeilijk is om te evalueren hoe alle opties warmte afvoeren. Als een buis niet het juiste thermische beheer heeft, zal de levensduur dalen tot onder de L70-rating van de buis.

Slechte lichtverdeling: Fluorescentielampen werken door licht in alle richtingen te projecteren. Fluorescentie-armaturen zijn ontworpen met een reflectorsysteem om dit omnidirectionele licht te verspreiden en het te richten. LED buizen projecteren geen omnidirectioneel licht, in plaats daarvan projecteren ze het licht enkel naar beneden. Als we een LED-buis in tweeën zouden delen, zou de bovenste helft het koellichaam en de elektronica bevatten en de onderste helft de lichtdioden. Door het licht alleen naar beneden te projecteren, maken LED buizen niet volledig gebruik van het reflectorsysteem van de bestaande armaturen, wat kan resulteren in minder bruikbaar licht dan een fluorescentielamp.

Beperkte mogelijkheden met bestaande besturingssystemen: Als een faciliteit een bestaand fluorescentie dimsysteem heeft, moet het personeel zorgvuldig zijn bij het selecteren van een buizenfabrikant. Compatibiliteit tussen de bestaande fluorescentie dim ballast en de nieuwe LED buis moet worden verzekerd. Als een niet-compatibele buis wordt gekozen, zal de armatuur niet langer dimmen, wat de potentiële energiebesparing verlaagt. Bovendien kunnen de lichtniveaus bij dimmen per buis verschillen. Over een lange gang resulteert dit in ongelijke lichtniveaus die visueel onaantrekkelijk zijn. Het plannen van een buis retrofit in een bestaand fluorescentie dimsysteem vereist de nodige zorgvuldigheid vóór de aankoop en installatie.

LED buizen en Smart Lighting Systems

Smart Lighting Systems is het concept van het aanpassen van de lichtniveaus van individuele armaturen om aan specifieke werkvereisten te voldoen. Om de grootste energiebesparing te bereiken, combineren we deze individuele armaturen in een netwerk. Deze individuele producten communiceren met behulp van een vast protocol over een fysieke laag die wordt aangestuurd door een centrale server. Individuele apparaten krijgen een uniek adres, dat tweerichtingscommunicatie tussen een controller en het apparaat mogelijk maakt. Netwerken kunnen, afhankelijk van de voorkeur, bekabeld of draadloos zijn. Het resultaat is een verlichtingssysteem dat een ideale visuele omgeving creëert en tegelijk een maximale hoeveelheid energie bespaart.

De mogelijkheid om te beslissen over de implementatie van een Smart Lighting System overlapt met een beslissing voor het upgraden naar LED. LED-buizen missen de verfijning om te integreren in een digitaal netwerk zonder de aankoop van extra apparatuur; het installeren van nieuwe LED-armaturen met digitale drivers is echter een bewezen oplossing om energiebesparingen te maximaliseren en het comfort van de gebruikers te verhogen. De LED-buizenmarkt verandert snel. Sommige fabrikanten brengen nu LED-buizen op de markt met Zigbee-ondersteuning die Bluetooth gebruiken om met draadloze sensoren te communiceren. De veiligste optie voor een instelling die een Smart Lighting Solutions overweegt, is om met een verlichtingsprofessional te spreken over alle beschikbare opties. In de meeste gevallen zal een nieuwe LED-armatuur de energiebesparing maximaliseren omdat de armatuur niet één voor één hoeft te worden vervangen.

LED buizen zijn een haalbare optie als een faciliteit op zoek is naar een eenvoudige re-lamp. Als een instelling echter een bestaand fluorescentie-dimsysteem heeft en het maximaliseren van de energiebesparing van cruciaal belang is voor de projectdoelstellingen, dan zijn LED-buizen misschien niet de meest effectieve optie. Omdat verlichtingsupgrades niet vaak voorkomen, is het van cruciaal belang dat besluitvormers alle opties in overweging nemen om ervoor te zorgen dat de projectdoelstellingen worden bereikt.

DNV GL en slimme verlichtingssystemen

DNV GL heeft met succes Smart Lighting Systems-projecten ontworpen en geïmplementeerd namens onze klanten in de nutssector gedurende vier jaar. Ons team heeft aanzienlijke projectervaring in zowel retrofitting als nieuwbouw voor verlichtingsprojecten. Wij werken gedurende de gehele levenscyclus van het project om energiebesparende maatregelen te identificeren, te rechtvaardigen en te evalueren en bieden na de installatie een technische beoordeling om de besparingen te verifiëren.

Ons team is beschikbaar om rechtstreeks samen te werken met grote instellingen om hen te helpen met projecten voor slimme verlichtingssystemen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Wesley Whited of onzekennis hub SmartLighting Systems bezoeken.

 

Wesley Whited is een Senior Consultant voor Advanced Lighting & Controls bij DNV GL. De heer Whited heeft zeven jaar ervaring in de commerciële verlichtingsmarkt, variërend van projectmanagement tot verkoop. De heer Whited is afgestudeerd aan de West Virginia University (WVU) en heeft een MBA van de Capital University in Columbus, OH.

 

Oorspronkelijk hier geplaatst

 

 


Over Jürgen Ritzek

Ritzek

Juergen Ritzek is medeoprichter en zakelijk directeur van EEIP. Juergen is verantwoordelijk voor de strategie, marketing en business development van EEIP en stuurt de groei van EEIP naar een energietransitieplatform. Juergen leidt EEIP's B2B-communicatie en -relaties en zorgt voor EEIP-relevantie voor waardeketenuitdagingen (inter-company) en interne besluitvormingsprocessen (intra-company). Na een internationale carrière bij Unilever heeft hij het Europese netwerkadviesbureau GBC (2009) en EEIP (2011) opgericht.